Bursa 1 Şubesi

Eğitim Bir-Sen İnegöl temsilciliğinden Yaz tatilinde Serbest Kürsü projesi

Eğitim Bir-Sen İnegöl Temsilcisi Sinan Aktaş “Serbest Kürsü” ismiyle bir proje başlattıklarını ifade ederek şu bilgileri verdi.

“Hafta içi salı ve Perşembe günleri 10 kişilik gruplar halinde gerçekleştiriliyor. Pandemi vesilesiyle gruplar az kişiden oluşturuldu. Çamlıca Restoranda gerçekleştirdiğimiz proje çalışmasını bütün üyelerimize duyurduk, onlardan istekli olanlarla gruplar halinde toplanarak hem birlikte akşam yemeği yiyoruz hem de programa davetli konuşmacıyı dinliyoruz. Amacımız gittiğimiz kurumlarda görüşemediğimiz üyelerimizle tatili fırsat bilerek bir araya gelmek, onların sorunlarını dinlemek, karşılıklı fikir alış verişinde bulunmak.

2019-2020 eğitim öğretim yılı birinci döneminde yapmış olduğumuz her öğlen arası bir okuldayız projesi kapsamında 61 okul ve kurumumuzu ziyaret ederek çalışanlarla bir araya geldik,  onların sorunlarını dinleyip sorularını cevaplandırdık. Sendikamızın yapmış olduğu çalışmalarla ilgili detaylı bilgiler verdik. Yarıyılda Eğitim Bir-Sen üyelerini dinliyor projesini hayata geçirdik. Yaklaşık 200 üyemizle yüz yüze konuşma imkanı bulduk. Sendikal çalışmalarımızı anlatarak onların sorularını ve sorunlarını dinledik. Şimdi de yaz tatilini fırsata çevirmek için serbest kürsü programları yapıyoruz.

10 kişilik üye grubunun katıldığı çalışma grubunun ilk konuşmacısı Eğitim Bir-Sen İnegöl kurucu başkanı Ferit Turan oldu,  sendika temsilciliğinin kuruluş hikayesini anlatan Turan İnegöl de 1994 te kurulan Eğitim Bir Sen in hangi şartlarda nasıl zorluklarla kurulduğunu anlattı. Serbest Kürsünün 2. Konuşmacısı 2004 yılında Eğitim Bir Sen bayrağını devralan Ahmet Taştan oldu. Beş yıllık sendika temsilciliği döneminde yapılan çalışmaları anlatan Taştan Soru cevap şeklinde sunumunu tamamladı. Programın 3. Konuşmacısı Kent Konseyi başkanı Halil İbrahim Zengin oldu. İnegöl de kent konseyinin yaptığı çalışmaları anlatan Zengin, aynı zamanda eğitimci olması hasebiyle eğitim konularında da açıklamalar yaptı. Serbest Kürsü programı devam etmekte olup sendika üyelerimiz programa isimlerini yazdırarak katılabilmektedirler.

Etkinlikte genel olarak Eğitim-Bir-Sen'in Eğitim çalışanları için elde ettiği şu konularada değinildi;

*Nöbet ücreti (haftada 3 saat )

*DYK kurslarında ücretin iki katına çıkarılması 
*Açık lise sınav ücretlerinin % 100 ün üzerinde artırılması
*Destekleme ve Yetiştirme Kurslarında görev alan memur ve hizmetlilere fazla 
*çalışma ücretinin üç katı tutarında artırımlı olarak ödenmesi
*İkili öğretim yapan örgün eğitim kurumları yöneticilerine haftada 2 saat artırılması 
*Haftada 20 saat ders niteliğinde yönetim görevi ücreti alan müdür ve müdür başyardımcılarına ilave 4 saat ek ders ücretinin alınması

* ve elde edilen yaklaşık olarak 100'e yakın kazanımımızı anlattık. 

Yerel de yapmış olduğumuz indirim anlaşmaları, projeler, toplantılar, seminer ve kültürel faaliyetlerle ilgili paylaşımlarda bulunarak örgütlü olmanın önemini vurguladık.”