Bursa 1 Şubesi

Memur-Sen?den İnsan Hakları ve Ayrımcılık Yasağını İhlal Eden Firma Hakkında Suç Duyurusu

Memur-Sen’den İnsan Hakları ve Ayrımcılık Yasağını İhlal Eden Firma Hakkında Suç Duyurusu

01 Ekim 2020, Perşembe

 

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, bir çalışanın staj başvurusunun “Başörtülü çalışan kabul etmiyoruz” diyerek reddeden firmaya tepki gösterdi ve Memur-Sen olarak konuyu yargıya taşıdıklarını aktardı.

 

 

Genel Başkan Ali Yalçın, Matay Otomativ’e staj başvurusunda bulunan Şeyma isimli çalışanın, “Matay Otomotiv olarak başörtülü çalışan ve stajyerleri ancak başörtüsünü çıkardıktan sonra çalışmak koşuluyla kabul edebiliyoruz, Başörtülü çalışan kabul etmiyoruz” açıklamasıyla aldığı metni paylaşarak bu tavrın suç teşkil ettiğini ifade etti.

Bunun üzerine konuyu mahkemeye taşıdıklarını ve Bursa Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunduklarını aktaran Yalçın, “Nefret suçuna, cinsiyete ve inanca dayalı ayrımcılığa neden olan, daha da ileri gidip başörtüsünü çıkararak staj yapması konusunda iknaya çalışan Matay Otomotiv Yan. Sanayi ve Tic. A. Ş. yetkili ve sorumluları hakkında suç duyurusunda bulunduk” dedi.

Yalçın ayrıca, konunun bir “insan hakları ve ayrımcılık yasağı ihlali” anlamına geldiğini de belirterek konunun Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu’na da taşındığını ifade etti.